Bądź na bieżąco z "Mind Reader"

Henryk Ciesielski 11 / stycznia / 24

Polkadot (DOT): co to jest, jak działa?


Polkadot Blockchain
Visitors: 658 Rating: ★★★★★

Polkadot jest blockchainem konkurującym z Ethereum, stworzonym w 2017 roku, który ma być bardziej skalowalny, a jednocześnie bezpieczny, pozwala na interakcję "wyspecjalizowanych" blockchainów. Innymi słowy, Polkadot pozwala innym blockchainom na interakcję ze sobą w środowisku ze wspólnymi gwarancjami bezpieczeństwa.

W ten sposób sieć zapewnia deweloperom większą swobodę, a Polkadot może rozwijać znaczący ekosystem.

Polkadot został założony przez Gavina Wooda, współzałożyciela Ethereum. Założył on również Fundację Web3, która ma na celu nadzorowanie i promowanie projektu. Blockchain Polkadot jest nadal rozwijany przez Parity Technologies, która ulepsza protokół za pomocą swojego frameworka Substrate.

Polkadot składa się głównie z łańcucha przekaźników (główny blockchain - warstwa 0), parachains i paratrades (drugorzędne / wyspecjalizowane blockchainy - warstwy 1).

Łańcuch przekaźnikowy (warstwa 0) przeprowadza główne transakcje Polkadot i łączy różne parachainy i paratrady. Celem jest delegowanie bardziej wyspecjalizowanych funkcji do paratrendów. 

Na macierzystym blockchainie bloki generowane są co 6 sekund, ale fundusz wskazuje, że w razie potrzeby może skrócić ten czas do 2 lub 3 sekund. Opłaty w tym głównym łańcuchu są stosunkowo wysokie jak na blockchain Proof of Stake (około 0,3-1 euro za transakcję). 

Sieć Polkadot

Parachains (poziom 1) to drugorzędne łańcuchy bloków dołączone do łańcucha przekaźnikowego. Mają one dużą swobodę w budowaniu swojej sieci i mogą nawet tworzyć własne tokeny dla swojego blockchaina. Parachainy te są połączone ze sobą za pomocą łańcucha przekaźników i mają wspólne gwarancje bezpieczeństwa.

Jednak projekty, które chcą uzyskać miejsce na spadochronie, muszą uczestniczyć w procesie finansowania społecznościowego.

Paratrend Polkadot

Paratrendy są również drugorzędnymi blockchainami połączonymi z siecią Polkadot. Różnica jest głównie ekonomiczna. W przeciwieństwie do parachainów, które mają gwarantowany dostęp po wybraniu, paratrendy nie mają takiego dostępu i muszą uiszczać dodatkowe opłaty, gdy są używane. Otrzymują jednak taki sam dostęp do łańcucha przekaźników bez konieczności wygrywania aukcji (kredyty crowund). 

Ta struktura sieci pozwala Polkadotowi zakwalifikować się jako "Forkless" i "Future proof", biorąc pod uwagę, że największe zmiany w sieci będą zachodzić raczej poprzez parachainy niż w głównym łańcuchu. 

Wreszcie, cała sieć opiera się na konsensusie NPoS. NPoS jest pochodną konsensusu Proof-of-Stake, w którym dodatkowe podmioty (Nominators, Validators, Collectors, Fishers) pomagają zapewnić stabilność i bezpieczeństwo sieci poprzez innowacyjne mechanizmy: BABE (mechanizm tworzenia bloków) i GRANDPA (mechanizm finalizacji).

Polkadot Crowdlands i Parachains

Jak wspomniano powyżej, crowdlandy (aukcje) Polkadot są wykorzystywane do uzyskania slotu parachain na dwa lata.

Pierwszych 5 aukcji odbywa się, a projekt z największą liczbą zablokowanych tokenów DOT wygrywa odpowiedni spadochron.

Użytkownicy, którzy zainwestowali w parachain, otrzymają tokeny od zwycięskiego projektu, ale ich DOT zostaną zablokowane w protokole na około dwa lata.

Pozostali użytkownicy otrzymają rekompensatę za swoje DOT i nie otrzymają żadnej nagrody po zakończeniu aukcji.

Niektóre z parachainowych projektów Polkadot

Do czego służy token DOT?

DOT jest natywnym tokenem blockchaina Polkadot i jest wymagany do interakcji z nim. Token służy do uiszczania opłat transakcyjnych za DOT i inne tokeny oparte na Polkadot. 

Zarządzanie platformą

Zarządzanie Polkadot jest podzielone pomiędzy posiadaczy DOT i 13-osobową radę (obecnie może ona liczyć 24 osoby). Celem tej rady jest reprezentowanie wszystkich pasywnych użytkowników, którzy nie są zaangażowani w zarządzanie projektem. Decyzje dotyczące przyszłego rozwoju podejmowane są w drodze referendum.

Zapewnienie bezpieczeństwa sieci

Podobnie jak we wszystkich blockchainach PoS, tokeny zastawione są wykorzystywane do zabezpieczenia sieci. Zablokowane DOT są używane do tworzenia węzłów w sieci, które zatwierdzają transakcje. 

Ogólnie rzecz biorąc, Polkadot to obiecujący projekt, który ma potencjał, by stać się jednym z wiodących blockchainów w przyszłości. Jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji o tym, czy zainwestować w Polkadot, ważne jest, aby dokładnie ocenić potencjalne zalety i wady projektu.

Tags:

Comments 0